RELACJA - PUCHAR POLSKI JUNIORÓW W CARVINGU 2017

28 września 2017 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się druga edycja Konkursu PUCHAR POLSKI JUNIORÓW W CARVINGU. Konkurs chociaż stażem młody to już bardzo dobrze znany i rozpowszechniony zarówno u młodszych jak i starszych carverów. Nie trzeba podkreślać, że samo miejsce realizacji tego wydarzenia znacznie podnosi rangę i prestiż Konkursu. Informacja o nim już w pierwszym roku w błyskawicznym tempie dotarła do bardzo szerokiego grona miłośników carvingu oraz wszystkich zainteresowanych tą sztuką.

Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o. o. oraz firma „Carving-Gniech”. W jury zasiedli: przewodniczący Krzysztof Wierzba, Łukasz Szewczyk, Jordan Bach, Grzegorz Gniech, Sylwia Kruszyńska (sekretarz).

W tym roku możemy poszczycić się bardzo dużym i wiernym zainteresowaniem widowni. Kilku godzinny pokaz carvingu wciągnął zwiedzających poznańskie targi bez reszty. Nie sposób się dziwić. W końcu nie codziennie można podziwiać owocowe cuda rzeźbione nieustannie kilka godzin przez osiem osób jednocześnie.

Szczęśliwcami zakwalifikowanymi do konkursu, prezentującymi swoje rzeźby i umiejętności zostali: Dominik Świderski, Adrian Gortat, Grzegorz Stawiarski, Martyna Kopera, Ewelina Malicka, Klaudia Lange, Natalia Zabrocka i Paulina Małecka.

To właśnie ich dzieła zapisały się w pamięci podziwiających je osób.

Zwycięzcą Pucharu Polski Juniorów w Carvingu 2017 został Dominik Świderski, tuż za nim na drugim miejscu stanęła Klaudia Lange. Trzecie miejsce zdobyła debiutantka tegoż konkursu Paulina Małecka. W tym miejscu Organizatorzy i Jurorzy składają ogromne gratulacje zarówno zwycięzcom podium jak i wszystkim uczestnikom, którzy podjęli ciężką pracę związaną z przygotowaniami do konkursu i podjęli walkę o Carvingowy Puchar Juniorów. Podziękowania należą się wszystkim opiekunom i trenerom przygotowujących swoich podopiecznych do startu w Konkursie.

Konkurs składał się z dwóch konkurencji. W pierwszej obowiązkowym elementem do wyrzeźbienia w owocach i warzywach był motyw nawiązujący do Targów Polagra Gastro. W drugim zaś tematem głównym był „Mój Idol”.

Grzegorz Gniech: „ [….] okazało się, że wachlarz tematu drugiej konkurencji okazał się bardzo rozpięty i różnorodny. Każdy z uczestników przekazał nam w swojej pracy inne odzwierciedlenie swojego idola. Dla jednych była to osobowość ze świata kulinarnego, dla innych ktoś z show biznesu muzycznego, a jeszcze innych fikcyjna postać z filmu animowanego. Temat jest o tle ciekawy, że nie można nam żadnej z tych wizji negować, a jedynie starać się odczytać jej przekaz. Poziom wyrzeźbionych prac, użyte techniki jak i czystość cięć zawsze są różnorakie. Na pewno wystawienie oceny nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście konkursy zorganizowane w taki sposób, by jurorów było kilku, co zadanie z naszego punktu widzenia upraszcza zdecydowanie. Zwłaszcza fakt, że noty sędziowskie w dużej mierze się pokrywają pozwala odetchnąć z ulgą, że wystawiona ocena jest tą właściwą (…)".

W organizację Pucharu Polski Juniorów w Carvingu angażuje się dużo osób. Z całą pewnością nie mógłby on zaistnieć bez tych najważniejszych, które dopinają Konkurs przez kilka miesięcy przed dniem finalnym. Tutaj duży ukłon należy się Dyrektorowi Targów Filipowi Bittnerowi za przychylność w zorganizowaniu konkursu na tym poznańskim obiekcie; Agnieszce Glamowskiej, która w sposób niezawodny i perfekcyjny kieruje całą strefą konkursową mając przy tym jeszcze masę innych zadań. W magiczny sposób rozciąga godziny pracy do granic możliwości. W tym co robi jest po prostu niezastąpiona. Ogromne podziękowania należą się naszym cudownym sponsorom, bez których organizacja tego carvingowego Pucharu byłaby niemożliwa. „KW Gastro”, „Fruitcarving”, „papaja.pl”, „Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni”, „Polska Akademia Sztuki Kulinarnej”, „Carving Team Poland”, „Inter Europol”, „Stena Line”, „Zeelandia”, „Hotel Olimp Business & Spa” to firmy, stowarzyszenia i partnerzy, którzy towarzyszą nam od lat.

W tym roku dołączył do nas Sponsor Główny „Dealer Plichta”, który sprawił, że Konkurs odbył się w wielkim stylu.

Jesteśmy wszystkim niezmiernie wdzięczni za tak doskonałą współpracę, pomoc, oprawę, niesamowite wrażenia i emocje.

Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku.